i zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.
Podział specjalistów do spraw BHP
Współcześnie wielu pracodawców i przedsiębiorców korzysta z usług firmy działającej w branży BHP, która oferuje takie usługi, jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ, obsługa BHP oraz przeprowadzanie audytu bezpieczeństwa. Firma zajmująca się bezpieczeństwem i higieną pracy zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. W ramach struktury organizacyjnej firm działających w branży BHP można wyróżnić kilka profesji, które wymagają od pracownika posiadania określonych kwalifikacji. Inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może zostać osoba, która posiada zawód technika BHP. Starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy jest osoba, która dodatkowo posiada trzyletni staż w służbie BHP, natomiast specjalistą do spraw BHP jest osoba posiadająca wyższe wykształcenie wraz z pięcioletnim stażem pracy. W ramach profesji związanych z tą branżą można wyróżnić jeszcze starszego specjalistę do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy oraz głównego specjalistę do spraw bezpieczeństwa.
Wstępne szkolenia BHP
Wstępne szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników, którzy mają zaczynać pracę w danym miejscu. Pracodawca powinien mieć na uwadze to, że za zatrudnienie pracownika nieposiadającego ważnego wstępnego szkolenia BHP, może czekać go dotkliwa kara finansowa. Dlaczego posiadanie ważnego szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak istotne dla pracownika? Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich jest taki, że obowiązek wstępnego szkolenia BHP wynika z przepisów prawnych. Ponadto pracownik podczas wstępnego szkolenia jest zapoznawany z podstawowymi zasadami BHP, nic więc dziwnego, że pracownik powinien być z nimi zaznajomiony przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie. Posiadanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala na zachowanie odpowiednich warunków w miejscu pracy i stosowanie się do zasad ogólnego bezpieczeństwa, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Dokumentem, który potwierdza ukończenie szkolenia, jest karta wstępnego szkolenia BHP.
W jaki sposób prowadzi się szkolenia BHP
Przeprowadzaniem szkoleń BHP zajmuje się specjalistyczna firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy. Szkolenia BHP mogą być przeprowadzone na dwa sposoby. Jedną z form prowadzenia kursów BHP są spotkania seminaryjne z prowadzącym połączone z samokształceniem uczestników szkolenia. Inną formą szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak zwany e-learning. Szkolenia BHP mogą więc być przeprowadzane internetowo za pośrednictwem specjalnej platformy, do której mają dostęp uczestnicy szkolenia. Kursy BHP prowadzone przez odpowiednią firmę w formie spotkań mogą się odbywać zarówno w siedzibie firmy, która prowadzi szkolenie, jak i w miejscu pracy uczestników szkolenia BHP. Istnieje kilka rodzajów kursów BHP, które są dobierane odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Każde szkolenie BHP, niezależnie od jego rodzaju oraz formy, kończy się specjalnym egzaminem. Zdanie egzaminu końcowego, który sprawdza przyswojoną wiedzę, zaświadcza o ukończeniu konkretnego szkolenia BHP przez uczestnika.