uje szkolenia BHP wraz ze szkoleniami PPOŻ. Zgodnie z przepisami prawnymi odpowiedzialność za ochronę przeciwpożarową w budynku ciąży na zarządcy lub użytkowniku tego budynku. Szkolenie z zakresu PPOŻ jest obowiązkiem każdego pracodawcy, który jest zobowiązany do przeprowadzenia zarówno szkolenia wstępnego, jak i szkoleń okresowych. Samo przeprowadzenie szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej jest istotne nie tylko ze względu na przepisy, ale także ze względów bezpieczeństwa. Innym obowiązkiem pracodawcy dotyczącym PPOŻ jest wyznaczenie pracownika, który będzie odpowiedzialny za ugaszenie pożaru oraz przeprowadzenie ewakuacji pozostałych pracowników z budynku. Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzenie szkolenia PPOŻ z pomocą doświadczonych profesjonalistów.
Czego dotyczy Kodeks Pracy
Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.
Okresy ważności poszczególnych szkoleń BHP
Okresowe szkolenia BHP są obowiązkowe dla wszystkich pracowników oraz pracodawców. Istnieje kilka rodzajów okresowych szkoleń BHP, które są dostosowane do stanowiska zajmowanego przez pracownika. Okresowe szkolenia BHP posiadają określony termin ważności, który może się różnić w zależności od szkolenia. Najkrótszy termin ważności posiadają okresowe szkolenia BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, który wynosi 3 lata. Jest tak dlatego, że praca na takim stanowisku jest bardziej niebezpieczna i wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia wypadku lub innej niebezpiecznej dla pracownika sytuacji. Zaś najdłuższy okres ważności, bo wynoszący sześć lat, posiadają okresowe szkolenia BHP dla pracowników biurowych. Okresy ważności poszczególnych rodzajów szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy wynikają z przepisów BHP. Ważne jest więc powtarzanie szkoleń BHP co jakiś czas, także w celu lepszego przyswojenia i ugruntowania wiedzy dotyczącej zachowania bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy.
Na czym polega outsourcing BHP
Outsourcing, według definicji na Wikipedii, oznacza wydzielenie ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych realizowanych funkcji i przekazanie ich do wykonania innego, osobnemu podmiotowi. Innymi słowy outsourcing oznacza przekazanie danej dziedziny do wykonania zewnętrznej firmie. Łatwo więc się domyślić, że outsourcing BHP polega na przekazaniu spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, odpowiedniej firmie działającej w tej branży. Firma działająca w branży BHP oferuje takie usługi, jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ oraz zapewnia profesjonalną obsługę przedsiębiorstw w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów prawnych dotyczących BHP jest obowiązkiem pracodawcy, który może powierzyć kwestie związane z BHP zewnętrznej firmie. Profesjonalna obsługa BHP oferowana dla pracodawców jest prowadzona przez odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów z tej branży. Skorzystanie z usługi outsourcingu BHP może przynieść pracodawcy wiele korzyści.